23 września, w poniedziałek, odbyła się próbna ewakuacja. Nad jej przebiegiem czuwała straż pożarna z Piotrkowa Tryb. Uczniowie wraz z nauczycielami, bez paniki, opuścili sale lekcyjne. Ponieważ padał deszcz, skierowano wszystkich do hali gimnastycznej, zamiast na boisko szkolne. W czasie, kiedy znajdowaliśmy się tam, strażacy sprawdzili, czy uczniowie bezpiecznie opuścili szkolne pomieszczenia. Na szczęście wszyscy ewakuowali się bardzo sprawnie. W nagrodę mogliśmy obejrzeć wozy strażackie i zobaczyć ich wyposażenie.
PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY
ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ - SPRZĄTANIA ŚWIATA 2013
Pod takim hasłem 20 września 2013 r. ruszyła już dwudziesta akcja " Sprzątanie Świata - Polska" koordynowana i organizowana przez Fundację NASZA ZIEMIA.
W akcji tej wzięli również udział uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły. Na pierwszych lekcjach uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami. Wysłuchali pogadanek na temat ochrony środowiska naturalnego.Następnie odbył sie krótki apel, na którym zapoznano uczniów z planem akcji. Przedszkolaki, klasa 0 i klasa I sprzątały teren szkolny, klasa II teren wokół szkoły - chodniki, skrzyżowanie, klasa III pięknie posprzątała odcinek drogi od Leonowa do Adamowa, klasa IV pobocze drogi w Swolszewicach Dużych, klasa V udała się w kierunku Bronisławowa i sprzątała pobocza dróg, a klasa VI posprzątała pobocza dróg w stronę Żarnowicy. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali słodkie batoniki, lizaki i napoje ufundowane przez Urząd Gminy w Wolborzu.
IV EDYCJA TURNIEJU ORLIKA O PUCHAR PREMIERA RP
W poniedziałek, 9.09. 2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV edycji Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Turniej odbył się w Wolborzu. Wzięły w nim udział cztery zespoły chłopców i trzy zespoły dziewcząt.
Po zaciętych meczach chłopcy ostatecznie zajęli III miejsce, ulegając dwóm drużynom z Wolborza, a dziewczynki uplasowały się na miejscu drugim, za zespołem również z Wolborza.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki. Postaramy się, aby w następnych rozgrywkach wypaść lepiej!!!
ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
2 września 2013 r. uroczystą mszą świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po mszy udaliśmy się do szkoły. Pani Dyrektor serdecznie powitała zgromadzonych w świetlicy uczniów, przedszkolaków, rodziców i nauczycieli. Życzyła uczniom dobrych wyników w nauce i samych sukcesów w tym roku szkolnym. Postanowiliśmy więc z zapałem wziąć się do nauki!!!
BAL ABSOLWENTA 2013
W tym roku szkolnym klasa VI postanowiła zorganizować Bal absolwenta dla wszystkich uczniów z naszej szkoły. Skoro żegnamy szkołę, to chcemy pożegnać wszystkich uczniów, nauczycieli oraz personel szkolny. Bal odbył się 22 czerwca o godzinie 1730. Na początku uczniowie klas V i VI odegrali scenkę humorystyczną. Po niej nastąpił poczęstunek dla rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Po poczęstunku rozpoczęła się zabawa na świetlicy.
Uczniowie klasy VI postarali się, aby ten bal był niezapomniany i przeszedł do historii szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
19 i 20 czerwca odbył się w naszej szkole I Szkolny Konkurs Ortograficzny, który przygotowała nauczycielka jęz. polskiego p. Maria Pstrokoń. Wzięli w nim udział uczniowie klas II – III oraz IV – VI. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym trzeba było wykazać się znajomością zasad polskiej pisowni, II etap stanowiły różnorodne ćwiczenia ortograficzne, natomiast w III etapie uczestnicy pisali dyktando.
W grupie klas II – III tytuł „Mistrza Ortografii” uzyskał Albert Piekarski. „Wicemistrzem Ortografii” została Ewelina Gajda. III miejsce zajęła Małgorzata Gliszczyńska. Wszyscy laureaci są uczniami klasy III. „Mistrzem Ortografii” w grupie klas IV – VI został uczeń klasy VI – Daniel Wlazło. Tytuł „Wicemistrza Ortografii” wywalczył Wiktor Gaworek, również uczeń klasy VI. Trzeci wynik osiągnęło troje uczniów: Justyna Koch - klasa IV, Aleksandra Gruszczyńska – klasa VI oraz Michał Dudek – klasa V.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy sukcesu, a uczestnikom dziękujemy za podjęcie wyzwania jakim jest niewątpliwie zmierzenie się z zawiłościami naszego języka.
ZIELONA SZKOŁA 2013
10 czerwca wyjechaliśmy w Beskidy na zieloną szkołę. Zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Wczasowym „Siemion”, u podnóża góry Klimczok. Wokół ośrodka znajdowały się plac zabaw, boisko do siatkówki oraz boisko „Orlik”, co okazało się bardzo ważne dla chłopców, amatorów piłki nożnej.
Po obiedzie zwiedziliśmy Beskidzkie Centrum Nauki w Świnnej, koło Żywca. Przez dwie godziny słuchaliśmy ciekawego wykładu z fizyki, chemii i przyrody. Obejrzeliśmy doświadczenia z ciekłym azotem, a potem świetnie bawiliśmy sięprzy stanowiskach doświadczalnych.Wieczorem odbył się konkurs na najciekawiej pomalowaną twarz.
Następnego dnia zwiedziliśmy Muzeum Browarnictwa w Żywcu, Szkołę Lotnictwa Szybowcowego. Kolejką wjechaliśmy na Górę Żar, na której odkryto ślady osadnictwa w regionie.
W środę 12.06. pojechaliśmy na Pętlę Beskidzką. Zwiedziliśmy chatę Kawuloka w Istebnej oraz Muzeum Koronkarstwa w Koniakowie. W Wiśle zobaczyliśmy dom, w którym znajdują się trofea sportowe Adama Małysza. Z okna autokaru widzieliśmy najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Babią Górę i Baranią Górę, gdzie są źródła Wisły.
W czwartek odwiedziliśmy Park Miniatur w Inwałdzie, w którym znajdują się miniatury 50 najsłynniejszych budowli na świecie, np. piramida egipska, wieża Eiffla, Bazylika św. Piotra w Rzymie, Koloseum i wiele innych. Następnie pojechaliśmy do Wadowic, a potem do Kalwarii Zebrzydowskiej.
W piątek w drodze powrotnej zwiedziliśmy Park Kultury i Rozrywki w Chorzowie, w którym bawiliśmy się przez około trzy godziny.Do Golesz dojechaliśmy szczęśliwie około godziny 18.00.
Uczestnicy zielonej szkoły serdecznie dziękują paniom Gabrieli i Ewie Pstrokoń za opiekę. Z pewnością będziemy czekać na następny taki wyjazd.
IV FESTYN RODZINNY
„Jedni niech będą rycerze (…) inni niech będą jak kwiaty” – tymi słowami z wiersza Juliana Tuwima zaprosiliśmy wszystkich przybyłych gości na IV FESTYN RODZINNY, który się odbył 8 czerwca w naszej szkole. W tym roku inspiracją do zabawy były wiersze Juliana Tuwima. Uczestnicy festynu na bajkowych stacjach obejrzeli występy artystyczne w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Gościnnie wystąpiła grupy „Żabki” z Przedszkola w Rozprzy. W ramach kampanii społecznych "Młodzi Odwagi", "Postaw na Rodzinę" i "Zachowaj trzeźwy umysł" brali udział w konkursach plastycznych oraz zabawach ruchowych. Bardziej odważni próbowali tańczyć ZUMBĘ pod okiem instruktora Małgorzaty Jabłońskiej. Dzięki uprzejmości firmy Falck Medycyna uczniowie wzięli udział w krótkim pokazie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i zdobywali sprawność Młodego Ratownika. Odbył się również mecz piłki siatkowej Golesze- Reszta Świata. Po zaciętej walce wygrali goście. Tradycyjnie czas umilała nam Orkiestra Strażacka z Żarnowicy. Rodzice zadbali o stronę kulinarną. Można było spróbować pysznych ciast oraz potraw lokalnych. Jak zwykle nie zawiedli sponsorzy, dzięki którym dzieci korzystały ze zjeżdżalni, basenu z piłkami i innych atrakcji oraz otrzymały wspaniałe nagrody.
Wszystkim darczyńcom oraz rodzicom serdecznie dziękujemy.
SERCE DLA MAMY I TATY
Wymaluję na laurce czerwone serduszko,
Ptaka, co ma złote pióra i kwiaty w dzbanuszku.
Żyj mamusiu moja miła, sto lat albo dłużej!
Bądź szczęśliwa i wesoła, zdrowie niech Ci służy
26 maja to szczególny dzień w roku, dzień najukochańszych istot na świecie – Dzień Matki. Światowe rozpowszechnienie Dnia Matki miało miejsce w drugiej połowie XX wieku. Oprócz serdecznych życzeń najpopularniejszymi prezentami dla mam są kwiaty, laurki i słodycze. Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności.
Dzień ten w naszej szkole obchodzony jest w oddziałach przedszkolnych w połączeniu z Dniem Ojca. Dla przypomnienia to święto obchodzone jest w Polsce 23 czerwca. Tatusiom za ich poświęcenie, opiekę i pracę również należy się podziękowanie, wyrażenie szacunku i wdzięczności.
24 maja wszystkie przedszkolaki odświętnie ubrane, z wypiekami na twarzach z niecierpliwością oczekiwały zaproszonych, przemiłych gości – mamuś i tatusiów. Dla podkreślenia uroczystego charakteru imprezy uroczyście powitały ich tanecznym krokiem poloneza. Następnie, poprzez pięknie recytowane strofy wierszy, w kierunku rodziców popłynęły słowa miłości, oddania, wdzięczności i radości. Wielką miłość do rodziców oddawały również żywiołowo wykonywane licznie piosenki z wykorzystaniem układów choreograficznych. Dzieci popisały się także umiejętnością gry na instrumentach perkusyjnych.
Takie uroczystości na długie lata zostaną w pamięci zarówno rodziców jak i ich wspaniałych pociech. Dziękujemy drogim gościom za przybycie i aktorom za niezapomniane przeżycia.
III PRZEGLĄD DOROBKU ARTYSTYCZNEGO PLACÓWEK OŚWIATOWYCH GMINY WOLBÓRZ
Dnia 22 maja odbył się w Wolborzu III Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego szkół. Placówki z Wolborza, Golesz, Komornik i Proszenia prezentowały przygotowane przez siebie programy.
Grupę uczniów z naszej szkoły przygotowywała p. Kamila Dubilas. Występ obejmował taniec, piosenki oraz skecze ukazujący zawiłe stosunki między mężczyznami a kobietami. Całość została połączona wybranymi przez panią od muzyki utworami oraz akompaniamentem w jej wykonaniu. Efekt okazał się wspaniały, ponieważ zdobyliśmy wyróżnienie (razem ze szkołą podstawową z Wolborza).
Cieszymy się , że nasza praca i starania zdobyły uznanie jury. Mamy nadzieję, iż w następnym roku również się spodobamy.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKOLOGICZNY EKO-PLANETA 2013
Uczniowie z klasy piątej pod kierunkiem nauczyciela przyrody wzięli udział w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego EKO-PLANETA i otrzymali dyplomy, które zostaną rozdane na zakończenie roku szkolnego.
Uczennica, Julia Dramińska uzyskała największą ilość punktów i otrzymała dyplom za bardzo dobry wynik. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania są to: Wiktoria Stachowiak, Michał Dudek, Kornelia Owsianka oraz Szymon Kosiorek.
Szkolny koordynator konkursu p. GabrielaPstrokoń składa wszystkim serdeczne gratulacje!
PIERWSZY RAJD BIBLIOTEKARZT
18 maja 2013 roku uczniowie naszej szkoły z klas IV - VI pod opieką pani Gabrieli Pstrokoń i pani Marii Pstrokoń wzięli udziałw rajdzie rowerowym w ramach ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". Organizatorem rajdu była Miejska Biblioteka Publiczna w Wolborzu.
Odjazdowy Bibliotekarz to impreza nie tylko dla bibliotekarzy, ale również dla czytelników oraz osób aktywnie spędzających czas na rowerach. W ramach ogólnopolskiej akcji czytelnicy przejeżdżają ulicami miejscowości i uczestniczą w wielu atrakcjach.
Celem kampanii jest promowanie czytelnictwa pokazanie niestereotypowego wizerunku biblioteki i bibliotekarza oraz integracja osób czytających. Uczestnicy I rajdu na terenie gminy Wolbórz wyruszyli sprzed Filii Biblioteki w Goleszach Dużych do Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole. Po Osadzie zostali oprowadzeni przez leśnika Pawła Kowalskiego, który opowiedział o zwierzętach i pracy z chorymi podopiecznymi.
W pierwszej części imprezy brał udział Zastępca Burmistrza Wolborza – Maciej Kaczmarek. Uczestnicy rajdu z Ośrodka przybyli do Golesz Dużych, gdzie uczestniczyli w spotkaniu autorskim z regionalną pisarką – Panią Krystyną Wieczorek. Autorka opowiedziała o swojej potrzebie pisania oraz o planach pisarskich na następne lata. W spotkaniu wzięła udział Burmistrz Wolborza – Elżbieta Ościk, która podziękowała pisarce za wkład w promowanie Gminy Wolbórz i krzewienie potrzeby zgłębiania historii wśród miejscowej ludności. Burmistrz Wolborza wręczyła również nagrody dla najmłodszego uczestnika (Adaś Antczak – nasz przedszkolak) i najstarszego uczestnika rajdu – (p. Marii Antczak). Ostatnim etapem uroczystości był piknik dla wszystkich uczestników połączony z pieczeniem kiełbasek.Smaczny poczęstunek przygotowały również panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Golesz Dużych.
"NASZ MIKOŁAJEK"
10 maja 2013 roku uczniowie klas IV – VI oraz ich opiekunki – p. Agnieszka Gliszczyńska i p. Maria Pstrokoń, udali się do Piotrkowa Trybunalskiego na spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. A.Mickiewicza. Tym razem obejrzeli przedstawienie oparte na motywach znanej powieści Jeana - Jacque'aSempe' i Rene' Goscinnego pt. „Mikołajek”.
Spektakl zabrała nas w barwną podróż po zwyczajnych szkolnych dniach. Byliśmy świadkami przygód młodych bohaterów, w których każdy z nas mógł w jakimś stopniu odnaleźć samego siebie. Dziwiliśmy się, że sytuacje, które przytrafiają się uczniom każdego dnia, z perspektywy widza mogą być tak zabawne. Mogliśmy się przekonać, że pokonamy wszelkie problemy i trudności, jeśli mamy obok prawdziwych przyjaciół.
222 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
„Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości.Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki samych siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat”.
Jan Paweł II
W kwietniu w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii, p. Grzegorza Włocha.Podczas akademii wspominano kolejne etapy przejmowania Polski przez obce mocarstwa, co w konsekwencji prowadziło do niszczenia naszej kultury i tożsamości. Jedynym wartościowym aspektem w tej drodze była pierwsza w Europie a druga na świecie Konstytucja, uchwalona 3 maja 1791 roku.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2013
22 kwietnia 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji Światowego Dnia Ziemi. Hasłem przewodnim tej akcji, ogłoszonym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ było: „Elektroodpady – proste zasady”.Głównym celem spotkania było promowanie ekologicznych zachowań oraz zwrócenie uwagi na problemy dotyczące zanieczyszczenia naszej planety. Niestety, wg danych z całego świata, produkujemy coraz więcej odpadów. Segregacja odpadów, recykling, odzysk zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest dziś ważnym problemem w skali globalnej. Podczas obchodów Dnia Ziemi należy upowszechniać właściwe postępowanie z różnymi odpadami, VVVVrecyklingu i odzysku odpadów. Przede wszystkim zachęcamy do segregowania śmieci. Selektywna zbiórka odpadów to nie tylko kolorowe pojemniki, do których wrzucamy papier, szkło czy plastik, ale także szereg innych rodzajów odpadów, które nigdy nie powinny trafiać do zwykłych koszy na śmieci tj. przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, a także odpady zielone ulegające biodegradacji.Na pierwszych godzinach lekcyjnych nauczyciele przeprowadzili pogadanki z uczniami na temat czystego środowiska wokół nas. Następnie wszyscy wraz z opiekunami wyszli posprzątać teren wokół szkoły. Każda klasa sprzątała swój sektor. Potem uczniowie wraz z opiekunami przeszli do szkołyi wykonali plakatyna temat tegorocznego hasła: „Elektroodpady – proste zasady”.
Wszyscy uczestnicy w/w akcji przygotowali świetnie wykonane prace. Po zakończonej akcji otrzymali słodkie nagrody.
MISTRZOSTWA SZKOŁY - SKOK WZWYŻ
17.04.2013 roku odbyły się Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Goleszach Dużych w skoku wzwyż, zorganizowane przez nauczyciela wychowania fizycznego – panią Jolantę Nowacką.
Celem zawodów było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez naukę i zabawę, wdrażanie do aktywności ruchowej w czasie wolnym oraz popularyzacji różnych dyscyplini konkurencji sportowych.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniemi zaangażowaniem uczniów.
W kategorii dziewcząt:
· I miejsce zajęła uczennica klasy piątej- Kinga Misiak
· II miejsce zajęła uczennica klasypiątej - Kornelia Owsianka
· III miejsce zajęła uczennica klasy szóstej - Weronika Reterska.
W kategorii chłopców:
· I miejsce zajął uczeń klasy szóstej - Ernest Owsianka
· II miejsce zajął Łukasz Tuchowski z klasy szóstej
· III miejsce zajął Wiktor Gaworek również z klasy szóstej.W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniemi zaangażowaniem uczniów.
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI W WOLBORZU
Dnia 12 kwietnia 2013 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Wolborzu odbył się po raz dwudziesty czwarty Gminny Konkurs Recytatorski. Uczestnicy pod kierunkiem p. Ewy Pstrokoń przygotowali po dwa utwory poetyckie, w tym jeden autorstwa Juliana Tuwima.
Naszą szkołę reprezentowali: Julia Daroch, Kinga Serwik – klasa I, Aleksandra Lech, Anastazja Zając- klasa III oraz Justyna Koch, Rafał Serwa – klasa IV i Julia Dramińska uczennica klasy piątej.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała Julia Daroch, uczennica klasy pierwszej za interpretacje wiersza Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” i Czesława Janczarskiego „Tramwaj”.
Wszyscy otrzymali dyplomy za udział, a Julia Daroch dyplom z wyróżnieniem.
"MŁODZI ODWAGI"
WPŁYW NAPOJÓW ENERGETYZUJĄCYCH NA ZDROWIE DZIECI I MŁODZIEŻY
W kwietniu dla uczniów naszej szkoły z klas IV-VI zostały przeprowadzone 2 lekcje na temat wpływu napojów energetyzyjących na zdrowie dzieci i młodzieży. Scenariusz tych zajęć zamieszczony jest na stronie akcji „Młodzi Odwagi”. Zajęcia te miały na celu uświadomienie naszym wychowankom jak zgubne działanie na ich organizm mają napoje energetyzujące.
Uczniowie oglądali film „Wiem co jem – napoje energetyzujące.”, rozmawiali na temat wpływu tych napojów na zdrowie człowieka, szukali odpowiedzi na pytanie: dlaczego młodzi sięgają po napoje energetyzujące? Zapoznali się również z etykietami kilku dostępnych na naszym rynku napojów.
Z wielkim zaangażowaniem pracowali w grupach nad rozszyfrowaniem obco brzmiących nazw składników zawartych w tych napojach oraz ich wpływu na organizm człowieka. Uczniowie wysnuli wspólny wniosek podkreślający negatywny wpływ tych płynów na rozwój dzieci i młodzieży. Na zakończenie każda klasa wykonała plakat, który podsumowywał wiedzę zdobytą na zajęciach.
Zachęcamy rodziców do zapoznania się z filmem„Wiem co jem – napoje energetyczne”
http://tvnplayer.pl/programy-online/wiem-co-jem-odcinki,122/odcinek-8,napoje-energetyczne,S04E08,11652.html.
Arleta Klatka - koordynator akcji „Młodzi Odwagi”
GMINNE ROZGRYWKI W PIŁCE RĘCZNEJ
27.03.2013r. odbyły się gminne rozgrywki w piłce ręcznej. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy stoczyli zacięte pojedynki z zespołami z Wolborza oraz swobodnie pokonali obydwa zespoły z Komornik. Wyniki w rywalizacji w piłce nożnej dziewcząt i chłopców klasyfikują się następująco:
I miejsce - Wolbórz
II miejsce - Golesze Duże
III miejsce - Komorniki
Serdeczne gratulacje
GMINNY KONKURS INFORMATYCZNY
25 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Informatycznym, który w tym roku został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Wolborzu. Koordynatorem konkursu był pan Michał Cichosz.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Daniel Wlazło, Wiktor Gaworek, Ernest Owsianka pod opieką pani Gabrieli Pstrokoń. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Zadania konkursowe były o dużej trudności. Uczestnicy konkursu wykonywali zadania graficzne, tekstowe oraz matematyczne. Chłopcy uzyskali świetne wyniki. Rywalizacja była bardzo zagorzała.
Trzy pierwsze miejsca zdobyli uczniowie ze szkoły w Wolborzu, czwarte miejsce zdobył uczeń ze szkoły w Proszeniu. Daniel Wlazło osiągnął bardzo dobry wynik z ogólna liczbą punktów 166,5, co klasyfikowało go na piątym miejscu, Wiktor Gaworek – 147 pkt. Oraz Ernest Owsianka 131,5 pkt.
Opiekun szkolnego konkursu składa uczniom serdeczne gratulacje za osiągnięte wyniki.
Nagłówek
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie