50-lat_2.pptx
9 grudnia obchodziliśmy 50-lecie powstania naszej szkoły. Ale czy wiecie kiedy powstała? Jakie były jej losy? Zapraszay na krótką prezentację poświęconą tym wydarzeniom.
Dawno, dawno temu... A było tak, jak powiadali dawni mieszkańcy naszej okolicy. W 1811 roku, wędrując za chlebem, przybyli na nasze tereny osadnicy niemieccy. Spodobało im się we wsi Leonów, gdzie już po roku wybudowali szkołę. Był to pierwszy budynek od traktu. Jak podaje nasza najstarsza z szkolnych kronik: "W pobliżu szkoły przepływa rzeka Pilica, wokół której rozpościerają się olbrzymie lasy, obejmujące swym zasięgiem niemal budynki szkolne i wieś leżącą w pięknej dolinie... . Na zachód od szkoły, nieco na pagórku, leży duża wieś Golesze. Ponadto w bliskim sąsiedztwie leżą wioski: Adamów, Bronisławów, Marianów, Apolanka. Na wschód od szkoły, w odległości 100 metrów, znajduje się niewielki lasek, który ogradza Leonów od dość dużej wsi - Swolszewice Duże".
Drewniany, kryty słomą budynek, służył jako szkoła ponad 150 lat. Uczęszczały doń dzieci niemieckie i polskie z pobliskich wsi. W okresie zaborów nauka odbywała się tu w języku rosyjskim, a zamiast w zeszytach pisano na drewnianych tabliczkach. Najprawdopodobniej w 1813 roku wybudowany został drugi budynek. Początkowo służył on jako kościół. Szkołą stał się już po 1945 roku i mieściła się tu druga sala lekcyjna. Oj ciężko było, ciężko, bez prądu, wody. Ciepło dawały piece węglowe. Uczniowie przechodzili z budynku do budynku. Od domu p. Władysława Dziubałtowskiego pod dom burmistrza Gotlieba Kicmana - dom ten później należał do Józefa Mosiewicza.
Wreszcie w czerwcu 1959 roku zapadła decyzja. Wybrano parcelę pod przyszłą budowę. Miejsce: Golesze Duże. W okolicy jeden budynek - siedziba wójta Gminy Golesze z 1906 roku. Dalej pole, pole, pole ... Teren ogrodzono i w czynie społecznym zwieziono żwir oraz kamienie.
Jednak dopiero w 1966 roku zapadła decyzja o przeniesieniu. Gorączkowe prace trwały do ostatniej chwili. Ławki, krzesła sprzątanie po dopiero co ukończonej budowie, dekoracje, szykowanie programu artystycznego. I ten niepokój, dobrze będzie? Czy też źle? Na uroczystości otwarcia zebrało się wielu okolicznych mieszkańców. Nie zabrakło również przedstawicieli władz. Przybyli: przedstawiciel Ministerstwa Oświaty J. Nowicki oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi wizytator Hojny i Stanisław Maciejewski. Uroczystość otwarcia szkoły połączono z nadaniem jej imienia. Patronem został Stefan Żeromski.
Szkoła w Goleszach przejmuje dzieci ze szkół we wsiach: Leonów, Młoszów, Stanisławów, Golesze Małe i Żarnowicy. Tak duży obszar spowodował konieczność organizowania dojazdów. Oto nasze środki lokomocji:
- przyczepa ciągnikowa z nadwoziem z Sana ciągnięta przez Ciągnik C40-11
- przyczepa od jelcza tak zwany ogórek + ciągnik C355
- od 1981 roku autobus ROBÓR. Prawdziwe cudo, niestety jedynie przez 1,5 miesiąca
- szybko pojawił się jelcz 080
- w 1994 roku autosan
Nie posiadamy zdjęć wymienionych wehikułów, dlatego poprosiliśmy naszych kolegów o TRAKTOBUS z ich wyobraźni.
Obecnie jeździmy Gimbusem, czyli popularną "mandaryną". Przebieg uroczystości przekazania gimbusa rejestrowały w 2007 roku telewizja TVP3 Łódź oraz Radio Piotrków. Wielkim wydarzeniem, które miało miejsce 21 września 2007 roku, było uroczyste przekazanie sztandaru. Projektowanie, wykonanie i przygotowania trwały ponad rok. Wreszcie Wójt Gminy Wolbórz p. Henryk Sęk wręczył go na ręce dyrektor Lucyny Gonciarz.Od tego momentu sztandar stał się symbolem naszej szkoły.
Przez lata swojego istnienia szkoła ciągle się zmieniała. Zmieniało się przeznaczenie sal, powstawały nowe pomieszczenia, niektóre znikały. Ale cóż warta byłaby szkoła, gdyby nie jej nauczyciele? Pierwszym dyrektorem naszej szkoły była p. Wiesława Grałek, następnie tę funkcję objął p. Bronisław Popko. Pierwsze grono pedagogiczne naszej szkoły w składzie:
- Irena Pościk
- Wacława Pstrokoń
- Teresa Dębowska
- Wacława Gruszczyńska
- Jadwiga Dziubałtowska
Nad wszystkim pieczę trzymali dyrektorzy:
1. Wiesława Grałek
2. Bronisław Popko
- Za-ca Wacława Pstrokoń
- Za-ca Maria Antczak
3. Jerzy Kula
4. Krzysztof Badowski
5. Ewa Pstrokoń
6. Lucyna Gonciarz
7. Anna Drozdowska
Nie sposób opowiedzieć o wszystkim. Szkoła Podstawowa w Goleszach Dużych kształci nowe pokolenia od 50 już lat.
-