DZIAŁALNOŚĆ
Działalność Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/23
Mikołajki w szkole
Samorząd Uczniowski zorganizował dzień czapki św. Mikołaja. Atmosfera na korytarzach była bajkowa!
Pierwsze spotkanie z lekturą - Harry Potter
Zapraszamy do "Hogwartu" - pod takim hasłem odbyło się w naszej szkole spotkanie z lekturą "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". W tym dniu odbyły się zajęcia związane z treścią książki. Uczniowie przygotowali dekoracje sal lekcyjnych oraz poprzebierali się za bohaterów książki. Najlepsze kreacje i najładniejsze sale zostały nagrodzone. W trakcie odbyły się też wróżby andrzejkowe. Dzień zakończył się dyskoteką w Hogwarcie. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że była to wspaniała impreza.
Gminne obchody Święta Niepodległości
Przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Uczniowie uczestniczyli w mszy św. za ojczyznę oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego
W obecności społeczności szkolnej, rodziców oraz wielu zaproszonych gości odbyło się zaprzysiężenie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Pani Dyrektor przyjęła ślubowanie, a następnie podkreśliła jak wielka odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy są reprezentantami całej społeczności szkolnej.
Posprzątajmy zapomniany cmentarz!
Od kilku lat, z inicjatywy samorządu uczniowskiego, tuż przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie porządkują groby na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Lubiaszowie. W tym roku teren nekropolii posprzątała kl. 7. Uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii - wysłuchali opowieści o przedwojennych osadnikach i wielokulturowości mieszkańców pobliskich wsi. Zapalone na mogiłach znicze przypomniały wszystkim o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich.
Dzień Edukacji Narodowej
Czy praca nauczyciela jest łatwa? O tym mogli przekonać się czlonkowie samorządu uczniowskiego, którzy poprowadzili zajęcia dydaktyczne za swoich nauczycieli. Panią A. Gliszczyńską zastąpił Bartosz Szymanowski, p. M. Stasiołek - Lena Bogusławska, p. L. Gonciarz - Oliwia Szychta, p. J. Łukasińską - Nikola Kłodawska, p. B. Jasnowską - Olek Klewin, p. P. Pawlikowskiego - Ada Przybył, p. P. Trędę - Amelka Wyrębska, p. G. Włocha - Oliwier Żegota Lekko nie było, ale za to bardzo przyjemnie.
Współdecydujemy o naszej szkole - mamy nowy samorząd uczniowski
23 września wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej przeprowadziliśmy w szkole demokratyczne wybory. W tym dniu uczniowie wybierali swoich przedstawicieli do samorządu uczniowskiego, opiekuna samorządu oraz Rzecznika Praw Ucznia. Frekwencja wyniosła 79,3%. Nad przebiegiem wyborów czuwała komisja, która po zliczeniu głosów ogłosiła wyniki:
Przewodnicząca szkoły Amelia Wyrębska z kl. 8,
Zastępca Aleksander Klewin z kl. 8,
Sekretarz Lena Bogusławska z kl. 7.
Pozostali kandydaci wejdą w skład zespołów zadaniowych, które powołane zostaną na pierwszym spotkaniu nowego zarządu SU.
Opiekun samorządu uczniowskiego p. Agata Jaworska
Rzecznik Praw Ucznia p. Arleta Klatka
Gratulujemy!Najmłodsi uczą się demokracji
W czasie, gdy wśród starszych uczniów trwa kampania wyborcza do samorządu szkolnego, uczniowie klasy 1 i 2 wzięli udział zajęciach, które wprowadziły ich w świat demokracji. Klasa 1 zorganizowała wybory klasowe i rozmawiała o samorządzie, jego zadaniach i roli w szkole. W klasie 2 dyskutowali na temat "Co lubisz w swojej klasie/szkole?" Swoje opinie wyrazili za pomocą prac plastycznych. Przed nimi kolejne ważne decyzje - wybory do samorządu uczniowskiego. Mamy nadzieję, że spiszą się na medal.
Kampania Samorządy mają głos 2022
Wraz z Centrum Edukacji Europejskiej organizujemy wybory do władz samorządu uczniowskiego.
Nasi kandydaci:
Lena Bogusławska kl. 7
Aleksander Klewin kl.8
Nikola Kłodawska kl. 5
Adriana Przybył kl. 6
Oliwia Szychta kl. 6
Bartosz Szymanowski kl. 8
Amelia Wyrębska kl. 8
Oliwier Żegota kl. 8
Nad prawidłowym przebiegiem wyborów, które odbędą się już 23 września czuwała będzie komisja w składzie:
przewodniczący - Bartłomiej Łaski kl. 8
zastępca - Oliwia Rajkowska kl. 6
członkowie: Emilia Kiszczak kl. 5
Hubert Kugiel kl. 4
Mężem zaufania została Wioletta Owczarek z kl. 7
Trzymamy kciuki za wszystkich kandydatów.Samorządy mają głos 2022
Działalność Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/20
DYŻURY
ZARZĄDU I RADY
SAMORZĄDU UCZNI OWSKIEGOCODZIENNIE 11.30 – 11.40
Załącznik do Planu Pracy Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020
Do planu pracy SU zostają włączone inicjatywy, które są wynikiem przeprowadzonej diagnozy potrzeb i zainteresowań uczniów naszej szkoły. Badanie zrealizowano w ramach obszaru „Działania uczniów i uczennic”.
- Społeczność szkolna będzie miała możliwość korzystania z automatu ze zdrową żywnością.
- Zaplanowano większą liczbę dyskotek, za organizację których odpowiedzialny będzie Samorząd Uczniowski.
- 1 kwietnia zorganizujemy SCHOOL CHEAT DAY. Tego dnia nie będzie również obowiązywał zakaz korzystania z telefonów.
Tłusty czwartek - 20 lutego 2020
W TŁUSTY CZWARTEK Samorząd Uczniowski przygotował akcję PĄCZEK. Tego dnia uczniowie naszej szkoły zjedli ich aż 156 sztuk. Było bardzo słodko i smacznie!!!
Spotkanie z mentorem programu Szkoła Demokracji Januszem Żmijskim
W środę, 12 lutego gościliśmy w naszej szkole eksperta programu Szkoła Demokracji p. Janusza Żmijskiego. Spotkanie mentora z grupą projektową odbyło się w ramach wsparcia merytorycznego uczniów w realizacji projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dzięki wizycie p. Janusza Żmijskiego uczniowie zdobyli nowe doświadczenie i nabrali przekonaniao słuszności podejmowanych działań, zmierzających w kierunku poprawy funkcjonowania szkoły w obszarze SZKOŁY DEMOKRACJI.
Zbieranie informacji na temat zainteresowań i potrzeb uczniów naszej szkoły dobiega końca.
Ruszamy z kolejnym wyzwaniem Szkoły Demokracji
Realizujemy drugie wyzwanie "Szkoły Demokracji "
Wprowadzamy stały sposób komunikacji między uczniami i władzami SU.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego
Finał akcji "Szlachetna Paczka"
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Goleszach Dużych uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie społecznym „Szlachetna Paczka” organizowanym przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem było materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wszystkim rodzicom oraz ich dzieciom oraz Panu Zbigniewowi Klewinowi szkoła składa serdeczne podziękowania.
Szkolne Mikołajki
6 grudnia Samorząd Uczniowski ogłosił akcję "Czapka św. Mikołaja". Tego dnia uczniowie, którzy przyszli do szkoły w mikołajowych nakryciach głowy, zwolnieni byli z pytania. Następnie wszyscy wzięli udział w zabawach i spotkaniu z Mikołajem zorganizowanym przez KGW Golesze Duże.
Skrzynka na pomysły SU.INFO
W miesiącu grudniu Samorząd Uczniowski podjął Wyzwanie Szkoły Demokracji w obszarze: "Wprowadzamy stały sposób komunikacji między uczniami i władzami SU". W ramach zadania SU przygotował skrzynkę na pomysły SU.INFO oraz czeka na informacje od uczniów podczas pełnionych codziennie dyżurów.
Grupa zadaniowa wraz z Samorządem Uczniowskim pracują nad planem działań do programu Szkoła Demokracji.
Zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego
Po uroczystym ślubowaniu klasy I odbyło się zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego który w tym roku szkolnym będzie reprezentował wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczniowie ślubowali na sztandar dbać o honor i dobre imię Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Goleszach Dużych. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ślubowanie klasy I- 6 listopada 2019
„Świat jest tak mały, taki ciasny, a taki zarazem olbrzymi!” – ten cytat Stefana Żeromskiego był motywem przewodnim obchodów Dnia Patrona oraz Ślubowania klasy I w Szkole Podstawowej w Goleszach Dużych. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście Andrzej Jaros- Burmistrz Wolborza , Zbigniew Klewin - Przewodniczący Rady Gminy, Bogdan Pytel -Radny Gminy Wolbórz , Jacek Ziemnicki - dyrektor oddziału w Tomaszowie Maz. Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej, Karol Przybył- przewodniczący Zarządu Rady Rodziców , Monika Wlazło – członek Zarządu Rady Rodziców, Edyta Szymanowska reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną w Wolborzu – Filia w Goleszach Dużych oraz rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i wszyscy uczniowie. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy, umiejętność tańca oraz odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Podniosłym momentem uroczystości było ślubowanie na sztandar szkoły, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Anna Drozdowska. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Goleszach Dużych. Od zaproszonych gości najmłodsi otrzymali wspaniałe prezenty.
Samorząd w działaniu – zapomniane groby – 31 października 2019
Jeśli chcesz poznać historię najbliższej okolicy, pójdź na cmentarze… . Idąc tym tropem uczniowie klasy siódmej poznali miejsce spoczynku dawnych osadników Puszczy Pilickiej. Na zapomnianym cmentarzu ewangelicko – augsburskim w Lubiaszowie odbyła się lekcja historii, tolerancji i szacunku dla wielokulturowości. W ramach kontynuacji akcji samorządu uczniowskiego „Posprzątajmy zapomniany cmentarz” uprzątnięto liście, wyczyszczono nagrobki oraz zapalono symboliczne znicze. Nie obyło się bez spotkania z naszym ulubieńcem, radosnym bobtailem. Tym razem „przytulaków” było dwóch.
Pierwszy krok za nami…
W dniach 25 – 26 października w siedzibie Akademii Ekonomiczno – Humanistycznej w Warszawie odbyła się Inauguracja Projektu Akademia Demokracji. Był to pierwszy element wsparcia dla uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do programu. Naszą szkołę reprezentowali: B. Kosiorek, N. Popielska, F. Popielski, K. Serwik oraz D. Skwarczyński. Pierwszego dnia pobytu po wykładzie wprowadzającym do programu uczniowie spotkali się z trenerami na warsztatach. Podczas zajęć omówiono organizację pracy samorządu uczniowskiego oraz przedstawiono obszary i wyzwania Programu Szkoła Demokracji. Po zajęciach, które skończyły się późnym wieczorem, na wszystkich czekał odpoczynek w czterogwiazdkowym hotelu Novotel Warszawa Airport. Drugi dzień inauguracji rozpoczął się wykładem, a zaraz po nim młodzież spotkała się w grupach na kolejnych warsztatach z trenerami. Tematem zajęć były przykłady dobrych praktyk i diagnoza sytuacji w szkole, w celu przygotowania do opracowania planu działania. Przed członkami szkolnego zespołu projektowego ogromne wyzwanie. Na realizację czeka 5 zadań z różnych obszarów funkcjonowania szkoły, które mają poświadczyć, że nasza placówka wspiera samorządność oraz oddolną aktywność uczniów.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego - 17 października 2019
W głosowaniu wzięło udział 138 uczniów, nauczycieli i pracowników obsługowo – administracyjnych. Komisja wyborcza w składzie: przewodnicząca: Klaudia Dziuban z kl. 8, zastępca: Artur Bartosiewicz z kl. 7, członkowie: Zuzanna Składowska z kl. 6, Karolina Gajda z kl. 5, Adrian Tuchowski z kl. 4 przeliczyła wszystkie głosy i ogłosiła wyniki wyborów na tablicy samorządu uczniowskiego. Przewodniczącym szkoły został Damian Skwarczyński. Funkcję zastępcy będzie pełniła Kinga Serwik. Członkami rady zostali: Julia Daroch , Maciej Adamowski , Justyna Szelest . Opiekunem samorządu uczniowskiego została p. Agata Jaworska. Mężem zaufania podczas wyborów była Karolina Lech z klasy 8.
Spotkanie Przedwyborcze
W ramach projektu "Szkoła Demokracji" odbyła się u nas debata przedwyborcza kandydatów do rady Samorządu Uczniowskiego. Maciej Adamowski, Julia Daroch, Kinga Serwik, Damian Skwarczyński z klasy VIII oraz Justyna Szelest z klasy VII przedstawili swoje programy wyborcze oraz odpowiadali na pytania uczniów.
Inauguracja Programu SZKOŁA DEMOKRACJI
W ramach wychowania społecznego opiekun samorządu uczniowskiego zgłosił naszą szkołę do Programu „Szkoła Demokracji”, realizowanego wraz z Akademią Ekonomiczno – Humanistyczną w Warszawie oraz Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program realizowany jest w ramach projektu „Akademia Demokracji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Inauguracja projektu, która odbędzie się w dniach 25 – 26.10.2019 r. w Warszawie to pierwszy element wsparcia dla uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do programu po rekrutacji. Dwudniowe wydarzenie składać się będzie z wykładów oraz warsztatów z trenerami. Organizatorzy zapewniają zwrot kosztów podróży, wyżywienie oraz nocleg w Hotelu Novotel Warszawa Airport. Udział w projekcie wezmą: B. Kosiorek, F. Popielski, N. Popielska, K. Serwik oraz D. Skwarczyński.
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Działalność Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/19
Wrzesień
- Udział w ogólnopolskim projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej współfinansowanym ze środków Ambasady Stanów Zjednoczonych „Samorządy mają głos”
- Przeprowadzenie wyborów zarządu SU
Październik
- Zorganizowanie uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela
- Przygotowanie upominków dla uczniów klasy I z okazji ślubowania
Listopad
- Ogłoszenie akcji „Pomóż zwierzętom przetrwać zimę”
- Akcja „szczęśliwy numerek”
- Akcja „Dzień…” dniem bez pytania
Grudzień
- Udział w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”
- Zorganizowanie kiermaszu świątecznego – uzyskana kwota w wysokości 676, 56,- została przeznaczona na działalność SU