• HISTORIA SZKOŁY

1. 1 września 1966 roku – nowy budynek Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Goleszach zostaje oddany uczniom.
          2. Kierownictwo szkoły obejmuje p. Wiesława Grałek.
          3. W skład pierwszego grona pedagogicznego wchodzą p.p. : Teresa Dębowska, Jadwiga Dziubałtowska, Wacława Gruszczyńska, Miron Niewieczerzał oraz Irena Pościk.
          4. W szkole uczy się wówczas 144 uczniów.
          5. W roku 1970 naukę podejmują uczniowie z innych miejscowości: Golesz Małych oraz Żarnowicy.
          6. W roku 1973 dochodzą uczniowie z Polichna, Swolszewic, oraz Stanisławowa.
          7. Funkcję dyrektorów pełnili kolejno p.p.: Wiesława Grałek, Bronisław Popko, Jerzy Kula, Krzysztof Badowski, Ewa Pstrokoń, Lucyna Gonciarz. Obecnie placówką kieruje p. Anna Drozdowska.
          8. Zastępcami dyrektora szkoły były p.p.: Jadwiga Dziubałtowska, Wacława Pstrokoń  i Maria Antczak.
          9. Od roku 1973 w szkole istnieje świetlica z dożywianiem.
          10.  W tym tez czasie zwiększa się liczba uczniów – od 338 do 357.
          11. Przez placówkę przewija się coraz więcej nauczycieli.
          12. Działalność różnorodnych kół zainteresowań oraz organizacji owocuje wieloma sukcesami, także na szczeblu krajowym.
          13. Organizowane były liczne rajdy, wycieczki, obozy wędrowne, wyjazdy do kin  i teatrów.
          14. Szkoła  może poszczycić się swoimi absolwentami, wśród których znajdują się lekarze, inżynierzy, pedagodzy, prawnicy, informatycy, ekonomiści, psychologowie, leśnicy i wielu, wielu innych.
          15. Obecna kadra pedagogiczna posiada gruntowne wykształcenie.

Obecnie nauczyciele pracujący w szkole są po studiach wyższych. Jacy są i jakie posiadają kwalifikacje i przygotowanie do zawodu, najlepiej widać po osiągnięciach absolwentów, kończących tutaj szkołę.

Współpraca ze środowiskiem i z rodzicami także układa się bardzo dobrze. Uczniowie i wychowawcy organizują spotkania z okazji różnych świąt i uroczystości np. choinka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, wspólne wyjazdy do teatru i na wycieczki. Rodzice chętnie pomagają przy organizacji imprez szkolnych.